KAMPANYA HEM ÜRETİMİN, HEM DE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜNÜ AÇACAK

KAMPANYA HEM ÜRETİMİN, HEM DE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜNÜ AÇACAK

Orta gelirlilere yönelik konut kampanyası olan Yeni Evim Projesi’nin detayları açıklandı. Programdan yararlanacak kişilerin hali hazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekiyor. Kampanyayı değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, kampanyanın proje yapımını motive edeceğini, konutu olmayan veya konut alabilecek imkâna erişmiş olanlar için güzel bir fırsat olduğunu açıkladı.

Yeni Evim Konut Finansman Programı Kampanyası'nın detayları belli oldu. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren kampanya kapsamında kredi için Türkiye 3 bölge olarak ele alındı ve buna göre kredi tutarları belirlendi. Kredi olarak 1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. Bölgedeki iller için en çok 3 milyon TL, 3. bölgedeki iller için ise en çok 2 milyon TL verilecek. İstanbul 1. Bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm iller de 3. bölge olarak belirlendi.

Kampanyayı ve detaylarını değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, kampanyanın konut sektöründe eski dönemlerdeki gibi bir hareketlilik getirmeyeceğini vurgulayarak, “Yeni Evim Konut Projesi konut sektöründe üretimi ve yeni proje yapımını motive edecektir. Konutu olmayan veya konut alabilecek imkâna erişmiş olan vatandaşlara güzel bir fırsat sunuluyor. Ancak evi olana bir yatırım fırsatı olmayacak. Bu detay da gerçekten ilk kez konut sahibi olanlar için büyük bir avantaj sağlayacak. Ancak konut alımının sadece ilk konutla sınırlı olması piyasa derinliğini etkileyecek keşke tüm konutlar dahil edilseydi” dedi.

Kampanyanın 2020 yılındaki gibi bir satış furyası yaratacağını beklemediklerini de sözlerine ekleyen Yazıcı,  “Kampanyanın kentsel dönüşümü canlandıracağını ve motive edeceğini öngörüyoruz. Bu kampanya aslında üretimin de önünü açmak için tasarlandı. Kısa vadeli barınma sorununa çözüm olmasa bile, uzun vadede etkili olacaktır.” şeklinde konuştu.

Yazıcı son olarak; kısa vadede barınma çözümüne öneri olarak halihazırda kullanılmıyorsa eğer, ortak olan bina çatı aralarının düzenlenerek sisteme katılması ve kiralanmasının önemli bir adım olabileceğini dile getirdi.

Yorumlar

Top